FieldHockeyCorner.com

Division 3 Schedules & Results

October 1-October 7


October 1

Johnson & Wales at UMass-Dartmouth (7:00)
Salem State at Salve Regina (6:00)

October 2

Amherst at Connecticut College (6:30)
Becker at Elms (7:00)
Bryn Athyn at Keystone (4:00)
Cabrini at Wesley (7:00)
Clark at WPI (7:00)
Colby at Husson (7:00)
DeSales at Gwynedd Mercy (6:00)
Dean at New England College (7:00)
Delaware Valley at Arcadia (7:00)
Endicott at Univ. of New England (4:00)
Fitchburg State at Rivier (7:00)
Goucher at Hood (4:30)
Kean at Montclair State (7:00)
Keene State at Worcester State (7:00)
Mount Holyoke at Springfield (6:00)
Nichols at Western New England (7:00)
Notre Dame of Maryland University at Lancaster Bible (5:00)
RPI at Utica (7:00)
Roger Williams at Gordon (4:00)
Rowan at Stockton University (7:00)
Smith at Simmons (7:00)
TCNJ at Eastern (4:30)
Union at Hartwick (4:00)
Virginia Wesleyan at Saint Mary's-MD (4:00)
Wellesley at Babson (6:00)
Wells at Nazareth (7:00)
Wheaton at MIT (6:00)
Williams at Skidmore (4:00)
Wilson at Cedar Crest (5:00)

October 3

Alvernia at King's (7:00)
Bridgewater State at Eastern Connecticut (4:30)
Bridgewater at Shenandoah (7:00)
Brockport at Elmira (4:00)
Catholic at Salisbury (6:00)
Denison at Kenyon (4:30)
Earlham at DePauw (7:00)
Eastern Mennonite at Washington & Lee (7:00)
Ferrum at Roanoke (4:00)
Framingham State at Castleton (6:00)
Franklin & Marshall at McDaniel (7:00)
Frostburg at Washington & Jefferson (7:00)
Houghton at Geneseo (7:00)
Johns Hopkins at Dickinson (4:00)
Lancaster Bible at Lebanon Valley (7:00)
Lynchburg at Christopher Newport (6:00)
Maine-Farmington at Bowdoin (6:00)
Mary Washington at Randolph-Macon (7:30)
Messiah at Gettysburg (4:00)
Misericordia at Susquehanna (7:00)
Morrisville at Keuka (4:00)
Muhlenberg at Bryn Mawr (TBA)
Neumann at Immaculata (6:30)
Ohio Wesleyan at Wittenberg (7:00)
Ramapo at William Paterson (7:00)
Sage at Drew (7:00)
Salem State at Plymouth State (7:00)
Scranton at Albright (7:00)
Southern Maine at Fitchburg State (7:00)
St. John Fisher at Rochester (5:00)
St. Joseph's-ME at Thomas (6:00)
Trinity at Wesleyan (6:00)
UMass-Dartmouth at Western Connecticut (TBA)
Ursinus at Haverford (7:00)
Washington at Swarthmore (7:00)
Wilkes at Elizabethtown (4:30)
William Smith at Hamilton (7:00)
York at Stevenson (4:00)

October 4

Amherst at Keene State (6:30)
Anna Maria at Worcester State (7:00)
Elms at Westfield State (7:00)
Lasell at Roger Williams (7:00)
Nazareth at Ithaca (5:00)
Nichols at Becker (4:00)

October 5

Castleton at Salem State (7:00)
Cortland at Oneonta (4:00)
Eastern at King's (7:00)
FDU at Wilkes (7:00)
Marywood at Wesley (7:00)
Morrisville at Brockport (4:00)
Oswego at New Paltz (4:00)
Smith at Springfield (6:00)
Wheaton at WPI (6:00)

October 6

Albright at Messiah (1:00)
Arcadia at Hood (12:00)
Babson at Clark (12:00)
Bay Path at Dean (11:00)
Bryn Mawr at McDaniel (6:00)
Cazenovia at Wells (1:00)
Cedar Crest at Notre Dame of Maryland University (TBA)
Centre at Eastern Mennonite (12:00)
Connecticut College at Bates (12:00)
Cortland at New Paltz (1:00)
DePauw at Denison (11:00)
DeSales at Misericordia (1:00)
Dickinson at Washington (1:00)
Eastern Connecticut at Worcester State (4:00)
Elizabethtown at Drew (1:00)
Endicott at Gordon (12:00)
Ferrum at Shenandoah (5:00)
Framingham State at Keene State (12:00)
Gettysburg at Haverford (12:00)
Gwynedd Mercy at Immaculata (1:00)
Hamilton at Amherst (11:00)
Houghton at Sage (1:00)
Johns Hopkins at Muhlenberg (12:00)
Juniata at Goucher (1:00)
Keystone vs. Husson (2:00) - at Albertus Magnus
Lancaster Bible at Ramapo (1:00)
Lasell at Anna Maria (11:00)
Lebanon Valley at Alvernia (2:00)
Lynchburg at Randolph-Macon (6:00)
Manhattanville at Delaware Valley (1:00)
Moravian at Scranton (1:00)
Neumann at Cabrini (12:00)
New England College at Becker (1:00)
Oberlin at Kenyon (12:00)
Oswego at Oneonta (1:00)
Plymouth State at Thomas (12:00)
RPI at Skidmore (12:00)
Regis at Colby-Sawyer (12:00)
Rhodes at Sewanee (12:00)
Roanoke at Virginia Wesleyan (12:00)
Rochester at Union (3:00)
Rowan at Kean (1:00)
Salisbury at Frostburg (11:00)
Salve Regina at Nichols (11:00)
Simmons at Johnson & Wales (1:00)
St. John Fisher at Utica (11:00)
Stockton University at Montclair State (1:00)
Susquehanna at Catholic (1:00)
Trinity at Bowdoin (11:00)
Tufts at Middlebury (1:00)
UMass-Dartmouth at Fitchburg State (10:00)
Univ. of New England at Western New England (TBA)
Ursinus at Franklin & Marshall (12:00)
Vassar at St. Lawrence (1:00)
Washington & Jefferson at Hartwick (11:00)
Washington & Lee at Bridgewater (6:00)
Wellesley at Mount Holyoke (12:00)
Wesleyan at Colby (12:00)
Western Connecticut at Southern Maine (11:00)
Westfield State at Bridgewater State (4:00)
Widener at Stevenson (6:00)
William Paterson at TCNJ (1:00)
William Smith at Ithaca (1:00)
Wittenberg at Earlham (11:00)
Wooster at Ohio Wesleyan (11:00)

October 7

Bowdoin at Colby (1:00)
Centre vs. Christopher Newport (12:00) - at EMU
Concordia vs. Rhodes (12:00) - at SportPort
DePauw at Transylvania (11:00)
Hendrix at Sewanee (11:00)
Husson vs. TBD (TBA) - at Albertus Magnus
Juniata at York (12:00)
Keystone vs. TBD (TBA) - at Albertus Magnus
Maine-Farmington at Colby-Sawyer (1:00)
Skidmore at Nazareth (1:00)
Stevens at Utica (11:00)
TBD at Albertus Magnus (TBA)
Washington & Jefferson at Sage (1:00)
Wilson at Bryn Athyn (1:00)


Home   |   Back