FieldHockeyCorner.com

Division 3 Schedules & Results

October 15-October 21


October 15

Johns Hopkins 2, Christopher Newport 1 (OT)
Lynchburg 9, Eastern Mennonite 0
Mary Washington 3, Rhodes 1

October 16

Babson 5, Wheaton 2
Becker 14, Dean 0
Cedar Crest 2, Bryn Athyn 0
Denison 2, Wittenberg 1
Elmira 2, Keuka 1
Endicott 10, Salve Regina 3
Gwynedd Mercy 2, Marywood 0
Kean 3, Ramapo 1
Mary Washington 3, Frostburg 1
Muhlenberg 3, Moravian 2
New Paltz 1, Stevens 0
Oneonta 4, Houghton 1
Roanoke 2, Sewanee 0
Roanoke 4, Transylvania 1 - at Sewanee
Rowan 3, TCNJ 2
Smith 2, WPI 1 (OT)
Springfield 6, Clark 0
St. Joseph's-ME 3, Rivier 0
Susquehanna 3, Cabrini 0
Univ. of New England 1, Nichols 0 (OT)
Ursinus 2, Catholic 0
Washington & Jefferson 2, Wooster 1 (OT)
Wellesley 2, MIT 1
Western New England 3, Roger Williams 2 (3 OT)
Williams 5, Mount Holyoke 0
Wilson 1, Notre Dame of Maryland University 0

October 17

Alvernia 3, Albright 0
Arcadia 1, Widener 0
Bridgewater 3, Virginia Wesleyan 1
Bridgewater State 5, UMass-Dartmouth 2
Castleton 3, Westfield State 1
Christopher Newport 3, Saint Mary's-MD 0
Colby-Sawyer 2, Anna Maria 1
Cortland 3, Geneseo 0
DePauw 4, Concordia 3
DeSales 9, Manhattanville 1
Eastern 5, Misericordia 3
Elizabethtown 2, Swarthmore 1 (3 OT)
FDU 1, Delaware Valley 0
Gordon 2, New England College 1
Hartwick 10, Wells 1
Juniata 2, Dickinson 1
Keene State 3, Fitchburg State 0
Keystone 2, Wilson 1
Lasell 6, Framingham State 0
Lynchburg 6, Ferrum 0
McDaniel 3, Frostburg 2 (2 OT)
Messiah 2, Lebanon Valley 1
Montclair State 2, William Paterson 0
Neumann 2, Wesley 1 (OT)
Oswego 4, Morrisville 2
Randolph-Macon 4, Washington & Lee 1
Salisbury 4, York 3
Shenandoah 7, Eastern Mennonite 1
Southern Maine 2, Plymouth State 1
St. John Fisher 5, Brockport 1
Stevenson 6, Hood 0
Stockton University 2, Gwynedd Mercy 1 (OT)
Tufts 2, Haverford 0
Utica 4, Skidmore 1
Western Connecticut 4, Eastern Connecticut 0
Wilkes 5, King's 3
Worcester State 6, Salem State 1

October 18

Becker at Rivier (7:00)
Belmont Abbey at Centre (6:00)
Bryn Mawr at Drew (4:30)
Dean at Regis (7:00)
Denison at Ohio Wesleyan (4:00)
Endicott at Bates (7:00)
Johnson & Wales at Salve Regina (7:00)
Keene State at Williams (6:00)
Lancaster Bible at Keuka (4:00)
Smith at Amherst (7:00)

October 19

Albertus Magnus at William Paterson (7:00)
FDU at King's (7:00)
Gordon at Western New England (6:00)
Hartwick at Morrisville (4:00)
Ithaca at St. Lawrence (3:00)
McDaniel at Muhlenberg (7:00)
New Paltz at Oneonta (5:00)
Nichols at Roger Williams (4:00)
Plymouth State at Westfield State (7:00)
Roanoke at Hendrix (7:00)
Rochester at Vassar (4:00)
Shenandoah at Randolph-Macon (6:00)
Swarthmore at Gettysburg (3:30)
Union at Skidmore (4:00)
William Smith at RPI (4:00)

October 20

Albright at Stevenson (4:00)
Alvernia at Hood (2:00)
Amherst at Wesleyan (12:00)
Arcadia at Messiah (1:00)
Babson at WPI (1:00)
Bates at Middlebury (11:00)
Bridgewater at Lynchburg (2:30)
Brockport at Cortland (1:00)
Cabrini at Marywood (4:00)
Cedar Crest at Wilson (1:00)
Concordia at Rhodes (1:00)
Connecticut College at Bowdoin (11:00)
DePauw at Wooster (11:00)
Delaware Valley at Misericordia (TBA)
Dickinson at Haverford (12:30)
Earlham at Oberlin (12:00)
Eastern Mennonite at Ferrum (11:00)
Eastern at Manhattanville (TBA)
Elizabethtown at Goucher (1:00)
Elmira at Utica (11:00)
Fitchburg State at Western Connecticut (11:00)
Framingham State at Salem State (12:00)
Franklin & Marshall at Bryn Mawr (11:00)
Frostburg at Christopher Newport (12:00)
Gwynedd Mercy at Washington (1:00)
Hamilton at Colby (12:00)
Immaculata at Wesley (1:00)
Johnson & Wales at Rivier (1:00)
Juniata at Drew (1:00)
Keene State at Eastern Connecticut (12:00)
Keuka at Cazenovia (4:00)
Keystone at Bryn Athyn (1:00)
Lasell at Regis (4:00)
Lebanon Valley at Widener (1:00)
MIT at Clark (2:00)
Moravian at Catholic (5:00)
Nazareth at Sage (2:00)
New England College at Elms (12:00)
Ohio Wesleyan at Kenyon (11:00)
Ramapo at Stockton University (1:00)
Rowan at Montclair State (5:00)
Salisbury at Saint Mary's-MD (3:00)
Salve Regina at Univ. of New England (1:00)
Sewanee at Centre (12:00)
Simmons at Anna Maria (11:00)
Smith at Mount Holyoke (2:00)
Southern Maine at Castleton (4:00)
St. Joseph's-ME at Maine-Farmington (TBA)
Susquehanna at Scranton (1:00)
TCNJ at Kean (5:00)
Thomas at Husson (6:00)
Ursinus at Johns Hopkins (12:30)
Virginia Wesleyan at Washington & Lee (1:00)
Washington & Jefferson at Houghton (1:00)
Wellesley at Trinity (12:00)
Wells at Morrisville (5:00)
Wheaton at Springfield (12:00)
Wilkes at DeSales (TBA)
Williams at Tufts (1:00)
Worcester State at UMass-Dartmouth (11:00)
York at Mary Washington (12:00)

October 21

Becker at Bay Path (1:00)
Becker at Dean (12:00)
Christopher Newport at Catholic (11:00)
Colby at Univ. of New England (1:00)
Concordia at Hendrix (12:00)
DePauw at Oberlin (12:00)
Earlham at Wooster (11:00)
Nazareth at Geneseo (3:00)
RPI at Rochester (12:00)
Sewanee at Transylvania (12:00)
Skidmore at Ithaca (1:00)
St. Lawrence at Union (3:00)
Vassar at William Smith (1:00)
Wittenberg at Kenyon (12:00)


Home   |   Back